Australian Event Awards winners announced

Meet your 2019 winners.

Australia’s leading events and event professionals have been recognised in the annual Australian Event Awards, held in Perth last night (18 September).

The gala dinner marked the conclusion of the 2019 Australian Event Symposium, which saw three days of presentations and workshops at Optus Stadium.

Here are all the Australian Event Awards winners and finalists for 2019:

Best Sporting Event

WINNER: Formula 1 Rolex Australia Grand Prix 2019
Urban Polo Australia Series, Polo Events Australia
Bentley Polo in the Valley 2019, Lux Events
Santos Tour Down Under 2019
Invictus Games Sydney 2018

Tourism Western Australia Best Tourism Event

WINNER: Vivid Sydney 2019, Destination NSW
Santos Tour Down Under 2019
Channel 7 Mandurah Crab Fest
Field of Light: Avenue of Honour by Bruce Munro
Kaleidoscope: Festival of Light ǀ Art ǀ Food 2018
State and Territory Winners:
QLD: Birdsville Big Reg Bash 2017, Big Run Events
ACT: Summernats 31, 2018

Best Charity or Cause-Related Event

WINNER: Invictus Games Sydney 2018
ECOfiesta 2019, Cairns Regional Council
Bloody Long Walk – National Series 2018
Special Olympics SOAR & ROAR Festival 2018
Outback Air Race 2018

EVENTelec Best Cultural, Arts or Music Event

WINNER: Vivid Sydney 2019
Boorna Waanginy: The Trees Speak, Perth Festival 2019
Byron Bay Bluesfest 2019
Handa Opera on Sydney Harbour, Opera Australia
Yabarra – Gathering of Light, Illuminart, Adelaide Fringe & Yellaka
Splendour in the Grass 2018 Annual Music & Arts Festival
State and Territory Winners:
VIC: White Night Bendigo 2018 & White Night Geelong 2018, David Atkins Enterprises
QLD: BIGSOUND, Queensland Music Network Incorporated

Cvent Best Corporate Event

WINNER: Brisbane Truck Show 2019, Heavy Vehicle Industry Australia
IBM Think Summit 2019, George P. Johnson
Connect Conference 2018, Events Fantastic Australia in conjunction with Ray White Group
Salesforce World Tour 2019, The Company We Keep
Amazon Web Services Summit Sydney Series 2019
State and Territory Winners:
WA: St John Experience 2018, St John Ambulance
VIC: AMP Amplify Festival, AMP Ltd

Best Exhibition, Trade or Consumer Show

WINNER: Brisbane Truck Show 2019, Heavy Vehicle Industry Australia
IBM Think Summit 2019, George P. Johnson
Salesforce World Tour Expo

Coates Hire Best Community Event

WINNER: Springvale Snow Fest 2018
Central Geelong StoryFest 2019
Adelaide’s New Year’s Eve 2018
Australia Day 2019 Skyworks
Noosa Classic 2018
State and Territory Winners:
QLD: RACQ MotorFest 2017
NSW: Australia’s Largest Australia Day Citizenship Ceremony, City of Parramatta Council

ShowTex Australia Best Small Event

WINNER: Double Shot Coffee Fiesta 2018
Ferrari 488 Pista Australasian Premier
IN-N-OUT Burger Pop-up Art Sydney 2019
Point Walter Concert 2019

Aggreko Best New Event

WINNER: Yabarra – Gathering of Light
Meet the Makers: Women in Beer
Noosa Classic 2018

Best Regional Event

WINNER: Byron Bay Bluesfest 2019
XVII Australasian Police and Emergency Services Games 2018
Hawaiian Ride for Youth 2019
Horizon Festival 2018
Splendour in the Grass 2018 Annual Music & Arts Festival
State and Territory Winners:
VIC: RONE EMPIRE, Rone International Pty Ltd

ShowTex Australia Best Achievement in Design, Look or Theming

WINNER: Illuminart Productions Pty Ltd for their work on Yabarra
Bar Pop Management Pty Ltd for their work on Ice Cream Factory Summer Festival 2018
Events Fantastic Australia for their work on Connect Conference 2018
Jack Morton Worldwide for their work on Samsung Infinite Experience at Optus Kickstart 2019
George P. Johnson for their work on Amazon Web Services Summit Sydney Series 2019

Best Achievement in Marketing, Communication or Sponsorship

WINNER: Milestone Creative Australia for their work on SailGP 2019
Commercial Communications and Marketing Team for their work on Invictus Games Sydney 2018
George P. Johnson for their work on Intuit QuickBooks Connect 2019 Melbourne 2019

Best Technical Achievement or Innovation

WINNER: Elementice for their work on Supanova Comic Con & Gaming 2019
Novatech Creative event Technology for their work on Santos Tour Down Under 2019
Jack Morton Worldwide for their work on Samsung Infinite Experience at Optus Kickstart 2019
32Hundred Lighting for their work on Building illuminati at Vivid Sydney 2019
Laservision Pty Ltd for their work on ‘The Wave’ at Reem Central Park, UAE during 2018 and 2019

eps australia Best Achievement in Venue Management

WINNER: Sydney Olympic Park Authority for their work on Invictus Games Sydney 2018 at Quaycentre
Sydney Showground for their 2018/2019 body of work
Luna Park Sydney Pty Ltd for their work on Luna Park Venues

Best New Product

WINNER: The Event Ecosystem for their work on Associated Celebrity Talent & Global Event Talent Applications
Creative Mazes for their work on Christmas Maze 2018 for City of Perth and Aussie Maze 2019 for city of Albany

Best Event Service

WINNER: The Event Ecosystem for their work on Associated Celebrity Talent & Global Event Talent Applications

Best Achievement in Event Education or Training

WINNER: Holmesglen Institute for their partnership with The Victorian State Schools Spectacular
University of Queensland for their Event Planning & Project management Course

Best Achievement in Entertainment

WINNER: David Atkins Enterprises for their work on White Night Bendigo 2018 & White Night Geelong 2018
David Atkins Enterprises for their work on the Helpmann Awards 2018
NSW Department of Premier and Cabinet for their work on Australia Day 2019
Ceremonies Team for their work on Invictus Games Sydney 2018 Opening and Closing Ceremonies

Young Achiever of the Year

WINNER: Lauren Semken nominated by cievents
Alexandra Musik nominated by Humm Pty Ltd
Natasha Checinski
Mikaila Sparkes nominated by Event Planet

Event Producer of the Year

WINNER: Trish Strong nominated by George P. Johnson
Emma Gibson nominated by Belle Laide Events
David Atkins nominated by David Atkins Enterprises
Hailey Mason nominated by Project Nine Events Group
Matthew Nastasi nominated by George P. Johnson

Small Event Management Company of the Year

WINNER: Sorted Events
Known Associates Events
Wingman Marketing Pty Ltd
CIS Event Management
Caroline James Events

Event Management Company of the Year

WINNER: David Atkins Enterprises
cievents
Belle Laide Events
George P. Johnson
Event Planet

Leave a comment:

Your email address will not be published. All fields are required

Advertisement

The A-Z guide for organising events

Advertisement