Top Menu

EEAA Awards for Excellence finalists announced

The EEAA conference and awards is one of the first events to be held at ICC Sydney

The EEAA conference and awards is one of the first events to be held at ICC Sydney

Check out who made the grade this year.

In addition to a 20 per cent increase in overall entries, EEAA chief executive Joyce DiMascio said that the new category recognising Best Association Event was well supported with high quality entries from both association organisers and organisers on behalf of their association partners/clients.

The EEAA 2016 Awards for Excellence finalists are:
Best Consumer Show over 10,000M2
Moreton Bay Caravan, Camping, Boating & 4X4 Expo 2016 – Australian Events
National 4×4 Outdoors Show, Fishing & Boating Expo – Exhibition and Trade Fairs
Royal Melbourne Show – Royal Agricultural Society of Victoria
Oz Comic-Con Melbourne 2016 – Reed Exhibitions Australia
PAX Australia 2015 – Reed Exhibitions Australia

Best Trade Show under 10,000M2
Foodservice Australia – Specialised Events
2016 Australian Energy Storage Conference & Exhibition – Exhibition and Trade Fairs
2016 Irrigation Australia International Conference & Exhibition – Exhibition and Trade Fairs
Hair Expo Australia 2016 – Reed Exhibitions Australia
Food Technology Queensland – Diversified Communications Australia

Best Trade Show over 10,000M2
Fine Food Australia – Diversified Communications Australia
ADX16 – Australian Dental Industry Association
DesignBuild – Diversified Communications Australia
Integrate – Diversified Communications Australia
Décor + Design / Australian International Furniture Fair – Informa Australia
Australasian Gaming Expo – Gaming Technologies Association

Best Association Event
33rd National Conference and Exhibition of the Dietitians Association of Australia – Arinex
AGHA Melbourne Gift Fair 2016 – Australian Gift & Homewares Association
PAX Australia 2015 for IGEA – Reed Exhibitions Australia
ADX16 – Australian Dental Industry Association

Best Custom Stand
Planit Stand at AWISA 2016 – ExpoNet
Schwarzkopf Professional Stand at Hair Expo Australia 2016 – Expocorp
Medtronic at WFITN 2015 – Designteam
Japan National Tourism Organisation at AIME 2016 – Decorative Events & Exhibitions
AWISA 2016 – Displaywise

Most Outstanding Marketing Campaign
Australian Triathlon, Endurance & Cycling Expo – Informa Australia
Fine Food Australia – Diversified Communications Australia
Hotel Career Expo – Zadro
Hair Expo Australia 2016 – Reed Exhibitions Australia

Best New Product or Service
eSpeaker – Arinex
Expo Direct Communicate – Expo Direct
O-Tix – Omnyfy
Excelling in Exhibitions Program – Sydney TAFE

Best Corporate Citizenship
Corporate Citizenship Programme – Reed Exhibitions Australia
Salvation Army Christmas Lunch – Brisbane Convention and Exhibition Centre

Best Show Team
National 4×4 Outdoor Show, Fishing & Boating Expo – Exhibition and Trade Fairs
18th International Conference & Exhibition on Liquefied Natural Gas (LNG18) – Exhibition and Trade Fairs
2016 Australian Energy Storage Conference & Exhibition – Exhibition and Trade Fairs
2016 Irrigation Australia International Conference & Exhibition – Exhibition and Trade Fairs

Best Venue Team
Smash! – Events by ATC
AWISA 2016 – Melbourne Convention and Exhibition Centre
Nu Skin – Sydney Showground
LNG18 – Perth Convention and Exhibition Centre
Museum Spaces – Museum Victoria

Best Supplier Team for an Event
Makita 2016 Power Tool & Garden Expo – Expo Direct
NSW Seniors Festival Expo – Expo Direct
Data61+Live – Creative Hire
LNG18 – Perth Expo

Best Supplier – Services or Products
Expo Direct Communicate – Expo Direct
Event Security Services for Sydney Exhibition Centre @ Glebe Island – Southern Cross Group Services
Hire Services – Harry the Hirer

Richard Geddes Young Achiever Nominees
Samara Wilson – Ungerboeck Software International
Emma Lynch – Reed Exhibitions Australia
Georgie Chapman-Burgess – Exhibition and Trade Fairs
Rebecca Tolson – Luna Park
Anne-Marie Mina – Exhibition and Trade Fairs
Felicity Parker – Diversified Communications Australia
James Kennedy – Exhibit Systems
Fiona Nicolson – Museum Spaces, Museum Victoria

The Best Show will be assessed in a two-stage process. The winners from the show categories will each be assessed in a second level review to determine the show of the year, which will be announced on 30 November.

 

The award winners will be announced at a gala dinner on Wednesday 30 November at ICC Sydney. Click here to buy tickets.

 

 

, ,

, , , ,